Jak vybrat handpan?

Handpanům se věnuji od roku 2018 a postupem času jsem zjistil, co pro mě vlastně handpan v životě znamená. Handpan pro mě není a nebude pouhý nástroj, handpan je vlastní filozofie. Handpan je parťák do časů zlých i dobrých a proto hledám KVALITU / VÝKON / EMOCI. Zmíněné body jsou mým hlavním vodítkem při pořizování nového handpanu a také důvody, proč nedělám kompromisy v poměru CENA / VÝKON. Za kvalitní handpan utratím nemalé peníze, vlastně neplatím za handpan, ale platím za vše, co mi handpan zprostředkuje a nabídne.

Jak tedy vybírat handpan?

Stupnice / měřítko / ladění:

  • Handpany se vyrábí v desítkách stupnic. Existují universální handpany, které jsou dobře hratelné a kombinovatelné s jinými nástroji. Takové handpany jsou v mollovém ladění KURD, Celtic, Annaziska, Amara nejlépe D3 nebo C3 na dingu ( DING: středová, největší nota ). Koupit první handpan v ladění KURD nebo Celtic je naprosto ideální. Pokud vybíráte další handpan, projděte si YouTube, kde najdete spoustu videí i s uvedenými stupnicemi. Pokud Vás nějaká stupnice zaujme, zapište si ji a uložte si video do oblíbených. Po několika dnech se k videu vraťte a pusťte si ho znovu. Vnímejte svoje emoce, které při poslechu zažíváte a pokud se vám ladění stále líbí, pokuste se oslovit nějakého výrobce nebo prodejce, zda má takový handpan skladem a pokud ano, jeďte si na něj zahrát.

Výběr materiálu: NEREZ, NITRID NEBO SUROVÁ OCEL

  • NEREZ / EMBER STEEL: dlouhý sustain / dozvuk každé noty bývá až 10 vteřin. Delší dozvuk je výhodou pro pomalejší a meditační hraní, ale při rychlejší hře se tóny slévají a hra není tak konkrétní a oddělená. Nerez má keramický zvuk, nerezne a dobře se udržuje. ČLÁNEK: PÉČE O HANDPAN
  • NITRIDOVANÁ OCEL: kratší sustain / dozvuk každé noty bývá cca 4-6 vteřin. Pokud jste hráč, který je více perkusní a pokud chcete hrát spíše rychleji a více tvořit, sáhněte po handpanech právě z nitridované oceli, handpanům z nerezi se raději vyhněte. Pro svoje hraní preferuji právě handpany z nitridu. Nitridovaná ocel se udržuje stejně dobře jako nerezová ocel. ČLÁNEK: PÉČE O HANDPAN
  • SUROVÁ OCEL: SUROVÁ OCEL SE UŽ TÉMĚŘ NEPOUŽÍVÁ, ALE POKUD NA NÍ NARAZÍTE, VYHNĚTE SE JÍ. HANDPANY REZNOU A JSOU NÁROČNÉ NA ÚDRŽBU.

Počet not v kruhu +1 je hlavní, nejhlubší nota na dingu

  • 7+1 tyto handpany se vyrábí většinou v hodně hlubokém měřítku většinou F2, G2, A2, B2 na dingu, které je vhodné pro meditaci a pomalejší rozjímavé hraní
  • 8+1 jsou takové běžné standardy s hlavní notou C3, D3, E3 a F3, které jsou nejvíc vyvážené a zvukem Všeobecně platí pravidlo, že čím víc not, tím více možností pro chyby a rušivé elementy ve zvuku.
  • 9+1 jsou již nadstandardy, ale každá nota navíc rozšiřuje hráčské možnosti. Pro mně jako hráče je tato varianta ideální pokud se jedná o stupnici D3 Kurd, Celtic, Annaziska, ale musí být dobře vyrobená.
  • Mutantní handpan – Mutantní handpany jsou nástroje, které mají více než 9+1 not. Takové handpany se těší veliké oblibě u vyhraných hráčů, protože nabízejí širokou škálu zvuků, ale v prvních letech hraní bych mutantní handpany vůbec nedoporučoval. Po několika letech hraní na 8+1 nebo 9+1 bych doporučil mutanta třeba v E3 nebo F3 10+1 nebo 11+1 s notami nahoře a až jako poslední bych doporučil mutantní handpan s notami na spodní skořepině. Pokud nemáte naučené technické a rytmické základy, tak jako začátečník nemáte nejmenší šanci spodní noty kloudně zahrát. Mutantní handpany by měl vyrábět opravdu zkušený maker a vyjde vás od 2.500 Eur verze 11+1, pak dále počítejte 150 Eur za každou další notu navíc

Výběr výrobce

  • Každý výrobce používá jiný materiál, má jiné postupy při opracování handpanů a jinak ladí, nejde tedy doporučit žádného konkrétního HANDPAN makera. Každý, kdo se tomuto řemeslu věnuje, vyrábí handpany s láskou a handpan, který je určen k prodeji je v jeho očích dokonalý. Vyjímku tvoří handpany z Číny, kde jsou továrny na handpany odkud chrlí nástroj za nástrojem, to se samozřejmě odráží i v kvalitě nástrojů. Už mi bylo několikrát nabízeno zastoupení v ČR, které jsem s díky odmítl.
  • Když si vyberete nástroj na YouTube kanálu konkrétního výrobce a necháte si nástroj vyrobit u jiného výrobce, neočekávejte, že dostanete handpan, který jste viděli a slyšeli ve videu, kvůli výše zmíněnému.
  • Vybírejte handpan makery z blízkého okolí.
  • V Handpan Centru v Říčanech ( www.handpan.cz ) mám výběr kvalitních NEO handpanů, KTERÉ SÁM RUČNĚ VYRÁBÍM. Ke každému zakoupenému NEO handpanu získáte handpan kurz ZDARMA. Neprodávám handpany přes internet z jednoho prostého důvodu, NEO handpan musíte zažít a vyzkoušet, než si ho pořídíte.

DOPORUČENÍ

  • PROTOTYPY: existují handpany, kterým se říká prototyp. Prototyp je druh handpanu, který je méně povedený, je vyrobený z méně kvalitního nebo dokonce z kazového zkušebního materiálu. Může se také jednat o prvotinu handpan makera. Takový prototyp může handpan maker prodat za zlomek ceny kvalitního nástroje někomu, kdo hledá handpan do začátku a nechce investovat peníze do kvalitního nástroje ze špičkových materiálů a spokojí se s méně kvalitním nástrojem. Prototypy se následně objevují třeba na BAZOS.CZ za cenu kvalitních nástrojů. Proto nedoporučuji nákupy přes internet, viz níže.
  • VYHNĚTE SE HANDPANŮM Z ČÍNY, THAIVANU A BALI – zvuk je průměrný, podprůměrný až zoufalý. Takové handpany stojí kolem 15-20 tis. a moc radosti do budoucna vám nenabídnou. Mluvím z osobní zkušenosti,
  • VYHNĚTE SE NÁKUPŮM POUZE PŘES INTERNET. Pokud není možnost handpan fyzicky vyzkoušet a po vyzkoušení hned pořídit, koupi odmítněte. Protože je každý handpan umělecké dílo, tak ten, který si objednáte, nemusí znít a vypadat stejně jako ten, který si po doručení rozbalíte. Nemusí odpovídat zpracování, barevnost a ani zvuk. Není handpan jako handpan. Pokud nějaký držíte v ruce a líbí se vám, hned ho kupte, na druhý takový nemusíte natrefit.
  • VYHNĚTE SE NÁKUPŮM Z DRUHÉ RUKY, POKUD NEVÍTE, JAK Z DRUHÉ RUKY NAKUPOVAT A JAK HANDPAN OTESTOVAT NEŽ HO POŘÍDÍTE – může se jednat o předražené prototypy, handpany mohou být rozladěné, mohou mít začínající korozi, mohou být poškozené a vy pak budete těžko hledat někoho, kdo vám handpan opraví a naladí.
  • Nakupujte u zavedených firem jako je Handpan.cz, kde mám s handpany letité zkušenosti a můžu vám při koupi dobře poradit.
  • NEJLEPŠÍ VARIANTA: Nakupujte přímo od výrobců – seznam výrobců z celého světa – Pořídíte handpan bez marže obchodníka, podpoříte šikovné ruce handpan makera a když se vám handpan rozladí nebo poškodí, výrobce vám handpan přeladí nebo se ho pokusí opravit. Hledejte ideálně makera z nejbližšího okolí, který vám v případě potřeby nástroj doladí. Počítejte s tím, že pokud si vyberete výrobce ze zahraničí a budete chtít nástroj doladit, zaplatíte 50-150 euro za jednu notu plus poštovné cca 100 euro.

NA ZÁVĚR: Chápu vaši bezradnost, protože zorientovat se ve stupnicích, materiálech a rozdílech mezi nástroji je opravdu složité a utratit peníze tak, aby vás investice nemrzela, není vůbec jednoduché. Díky pořádaným kurzům jsem jsem již otestoval desítky značek handpanů různých zpracování a díky handpan makerům, kteří mi poodhalili proces výroby dnes můžu vyrábět takové NEO handpany, které nejvíce vyhovují mým emocím, potřebám a hře.

Porovnání NEO handpanu s handpanem za 1.850 Euro.

Přeji Vám mnoho úspěchů v hledání toho pravého handpanu.

NEO handpan – handpan maker Jiří Káš

Text: Jiří Káš / www.handpan.cz / www.NEO-handpan.cz / www.handpanista.cz / www.handpan-kurz.cz